Podczas jazdy na rowerze warto używać specjalistycznego sprzętu, w tym również kasku rowerowego. W końcu w razie wypadku nic tak skutecznie jak on nie ochroni Cię przed urazami głowy – zarówno tymi mniej, jak i bardziej niebezpiecznymi. W niektórych krajach noszenie kasku podczas jazdy na rowerze jest wręcz wymagane przez prawo.

Kaski rowerowe

Kask Lazer Tonic M  Kask Lazer Tonic M
Producent: LAZER
Cena:

198,99 zł

zobacz więcej
Kask Rowerowy HJC IBEX 2.0 Black Kask Rowerowy HJC IBEX 2.0 Black
Producent: HJC
Cena:

899,00 zł

Cena regularna: 1 199,00 zł

Najniższa cena: 999,00 zł
zobacz więcej
  • promocja

Dlaczego warto używać kasku rowerowego?

Niektórzy uważają, że kaski rowerowe nie są potrzebne, bo zagrożenie związane z urazem głowy jest stosunkowo niskie – a to błąd! Co więcej, udowodniono, że jazda w kasku zmniejsza ryzyko urazów głowy nawet o 85%. Jeśli więc możesz znacząco zmniejszyć Twoje szanse na odniesienie obrażeń w razie wypadku, to szkoda byłoby z tego nie skorzystać.

Niezależnie od tego, w jakich miejscach, z jaką częstotliwością i prędkością jeździsz na swoim rowerze, warto, byś zawsze miał na sobie kask rowerowy. Nic tak skutecznie nie uchroni Cię przed poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią w razie nieszczęśliwego wypadku.

Budowa kasków rowerowych

Nowoczesne kaski rowerowe składają się z trzech głównych części: skorupy, piankowej wyściółki i pasków.

Skorupa

Skorupa to twarda zewnętrzna warstwa kasku, która chroni głowę przed uderzeniami. Zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego takiego jak poliwęglan.

Wkładka piankowa

Wkładka piankowa to wewnętrzna warstwa kasku, pochłaniająca energię uderzenia i pomagająca chronić głowę przed urazami. Z reguły wykonuje się ją z materiału, zwanego polistyrenem ekspandowanym (EPS).

Paski

Paski – wykonane z materiału syntetycznego (zazwyczaj jest nim nylon) – służą do przymocowania kasku do głowy.

Kaski rowerowe są zaprojektowane tak, by chronić rowerzystów przed urazami głowy w razie wypadku. Jak wiadomo, nie są one jednak tak skuteczne w zapobieganiu innym rodzajom uszkodzeń, dlatego warto pamiętać o dodatkowej ochronie.

Rodzaje kasków rowerowych

Na rynku dostępnych jest kilka popularnych rodzajów kasków rowerowych. Każdy z nich został zaprojektowany do innych warunków jazdy; różnią się też poziomami ochrony...

Kaski do jazdy górskiej przeznaczone są do jazdy w terenie. Wyposażone w specjalny daszek, chronią oczy przed gałęziami i innymi przedmiotami, które można napotkać na szlaku. Często mają też więcej wyściółki niż kaski szosowe, by zapewnić dodatkową ochronę w razie upadku.

Kaski miejskie – jak sama nazwa wskazuje – służą do jazdy po terenach miejskich. Zapewniają ochronę przed zagrożeniami drogowymi, takimi jak wyboje czy gruz. Zazwyczaj mają mniej otworów wentylacyjnych niż kaski do rowerów górskich – głównie po to, by utrzymać ciepło głowy w chłodniejsze dni.

Kaski szosowe przeznaczone są do jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Dzięki ich właściwościom aerodynamicznym rowerzyści mogą jeździć z większą prędkością. One również posiadają mniej otworów wentylacyjnych niż kaski do rowerów górskich – tym razem w celu zmniejszania oporu wiatru.

Kaski BMX, służące do jazdy na BMX-ach, gwarantują skuteczną ochronę przed uderzeniami. Ich wyróżnikiem jest solidna konstrukcja z niewielką liczbą otworów wentylacyjnych.

Dobór kasku do konkretnych warunków jazdy jest bardzo istotny – w końcu warto zapewnić sobie najlepszą możliwą ochronę. Warto też mieć na uwadze, że noszenie kasku pomaga zachować odpowiednią widoczność – zwłaszcza dla innych rowerzystów i kierowców, dzięki czemu dużo łatwiej jest uniknąć kolizji.

Jak wybrać idealny kask rowerowy?

Zakup kasku rowerowego może być trudny. Wbrew temu, co utrwaliło się już w powszechnej opinii – kask kasowi nierówny. Każdy z nich zapewnia inny poziom ochrony – najważniejsze więc, by wybrać taki, który skutecznie ochroni Cię podczas jazdy.

Oto kilka wskazówek na temat tego, jak wybrać szyty na miarę kask rowerowy:

  1. Upewnij się, że kask jest odpowiednio dopasowany. Każdy z nas ma inny kształt głowy, w związku z czym to, co pasuje jednej osobie, niekoniecznie musi być dobrym wyborem dla dla innej. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc pójście do sklepu i przymierzenie go przed zakupem.
  2. Wybierz kask, który pasuje do Twojego stylu jazdy. Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą górskim, będziesz potrzebował innego sprzętu niż osoba wykorzystująca rower jedynie w celu dotarcia do pracy.
  3. Weź pod uwagę wagę kasku. Cięższy kask zapewni większą ochronę w momencie wypadku, jednak z pewnością będzie mniej komfortowy podczas noszenia. Jeśli nie masz pewności, czy wybrany kask jest dla Ciebie odpowiedni, poproś o pomoc pracownika sklepu.
  4. Wybierz kask adekwatnie do swojego budżetu. Zakres cenowy kasków to kilkadziesiąt do kilkutysięcy złotych, więc zdecyduj się na taki, który nie nadszarpnie zbyt mocno Twoich finansów.
  5. Szukaj kasku z dobrym systemem wentylacji. To on pomoże Ci utrzymać komfort i przewiew podczas jazdy.
  6. Wybierz kask w jaskrawym kolorze. Dzięki temu będziesz bardziej widoczny dla kierowców i innych rowerzystów.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci wybrać idealny kask rowerowy. Jeśli masz pytania – śmiało, skontaktuj się z nami! Na pewno chętnie Ci doradzimy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl