Dobre napompowanie amortyzatora bardzo poprawia komfort jazdy. Po to przecież kupuje się rower z amortyzatorem powietrznym, żeby nie odczuwać nierówności terenu. Żeby jednak dostosować ciśnienie w amortyzatorze do swojej wagi, należy go odpowiednio napompować. Można to łatwo zrobić za pomocą odpowiedniej pompki do amortyzatorów.
299,99 zł
Czym jest amortyzator powietrzny i jak go dobrze napompować?
Amortyzatory powietrzne są w tej chwili standardem w dobrych modelach rowerów terenowych. Od prawidłowego napompowania zależy ich prawidłowe działanie. Źle napompowany amortyzator zwyczajnie nie będzie spełniał swojego zadania. Zbyt słabo napompowany będzie łatwo siadał, napompowany zbyt mocno może reagować niewystarczająco. Jednak w zależności od wagi rowerzysty, musi być on napompowany odpowiednim ciśnieniem. W niektórych rodzajach amortyzatorów może ono dochodzić nawet do 35 barów. Pompowanie amortyzatora za pomocą klasycznej pompki ręcznej, trwałoby wiekami. Dlatego warto mieć na wyposażeniu pompkę do amortyzatorów.
Czym jest pompka do amortyzatora?
Chociaż z wyglądu często mogą przypominać zwykłe pompki, te do amortyzatorów potrafią wygenerować o wiele większe ciśnienie. Dzięki temu napompowanie amortyzatora jest o wiele szybsze. Stosunkowo niewielkie rozmiary pompki do amortyzatora, umożliwiają jej schowanie do sakwy i używanie w trasie. Dzięki temu w razie potrzeby można łatwo zmienić ciśnienie w amortyzatorze.
Czy można napompować amortyzator bez pompki do amortyzatora?
Niektórzy próbują napompować amortyzator za pomocą zwykłej pompki ręcznej, lub też kompresora. Te rozwiązania mają jednak wiele wad i mogą nawet uszkodzić amortyzator. Pompowanie za pomocą zwykłej pompki jest bardzo ciężkie. Dodatkowo nie ma możliwości sprawdzenia poziomu napompowania amortyzatora. A przecież amortyzator należy pompować odpowiednio w zależności od wagi rowerzysty.
Najgorszym rozwiązaniem jest pompownie za pomocą mocnych urządzeń jak kompresor czy pompka podłogowa. W ten sposób bardzo łatwo przepompować amortyzator a to praktycznie zawsze wiąże się z uszkodzeniem, które trzeba naprawiać w serwisie.
W czym lepsza jest pompka do amortyzatorów od innych rozwiązań?
Kontrolę nad odpowiednim ciśnieniem zapewnia zamontowany w pompce manometr. Z jego pomocą bez problemu można zmierzyć ciśnienie w amortyzatorze. Dzięki temu można precyzyjnie sprawdzić czy amortyzator wymaga jeszcze pompowania. Ciśnienie, które wtłacza pompka do amortyzatora rowerowego nie jest za niskie – jak w przypadku zwykłych pompek. Nie jest też za wysokie – jak to bywa w silnych urządzeniach. Można więc z łatwością przerwać pompowanie w odpowiednim momencie.
Jakie są rodzaje pompek do amortyzatorów?
Większość pompek do amortyzatorów ma podobną konstrukcję. Różnią się one jednak pewnymi szczegółami technicznymi:
Maksymalne ciśnienie – Pompka do amortyzatora może pompować do ciśnienia 300 PSI (ok 20 barów) Są również pompki o wyższych ciśnieniach. Od 400 PSI, aż do 400 PSI (40 Barów).
Pomiar ciśnienia – może być prowadzony za pomocą elektronicznego ciśnieniomierza, lub tradycyjnych rozwiązań np. manometr membranowy. Odczyt z elektrycznego ciśnieniomierza może wydawać się wygodniejszy. Należy jednak dodatkowo pamiętać o posiadaniu naładowanych baterii.
Możliwość regulacji ciśnienia – jest ważna w przypadku, kiedy na jednym rowerze jeżdżą różne osoby. Niekiedy pompka do amortyzatora wyposażona jest w przycisk, którym upuszcza się powietrze. Z pomocą takiego przycisku regulacja ciśnienia jest niezwykle prosta.
Pompka do amortyzatora rowerowego powinna być dobrana odpowiednio do specyfikacji technicznej amortyzatora oraz indywidualnych potrzeb rowerzysty.
Pompka do amortyzatora – jak wybrać odpowiednią dla siebie?
Pompka do amortyzatora dostosowana jest do potrzeb różnych rowerów. Amortyzator przedni nie potrzebuje bardzo wysokich ciśnień. Jednak amortyzator tylny może potrzebować ciśnienia dochodzącego niekiedy nawet do 40 barów.
Nie bez znaczenia jest również waga rowerzysty. Im jest większa, tym większe ciśnienie będzie potrzebne do amortyzacji. Ogólnie można przyjąć, że drobnej osobie będą potrzebne niższe ciśnienia niż rowerzyście o dużej masie.
To jednak tylko ogólne założenie. Wiele zależy od konstrukcji amortyzatora. Dlatego zawsze przed pompowaniem należy zapoznać się z informacjami w instrukcji roweru lub dokupionego amortyzatora. W razie braku instrukcji, można skorzystać ze strony producenta.
Pompka do amortyzatora rowerowego – jak z niej korzystać?
Pompowanie amortyzatora do wartości zalecanych przez producenta nie jest skomplikowane. Większość amortyzatorów posiada z tyłu zamieszczoną tabelkę, z pomocą której można precyzyjnie odczytać jakie ciśnienie w amortyzatorze jest odpowiednie dla wagi rowerzysty. W drugim etapie wystarczy odkręcić korek amortyzatora, wkręcić wężyk i napompować amortyzator do prawidłowego ciśnienia. Ciśnienie odczytujemy za pomocą manometru, w który wyposażona jest pompka do amortyzatora.
Podsumowanie
Rower z amortyzatorem powietrznym daje duży komfort jazdy. Posiadanie pompki do amortyzatora jest niezbędne, żeby zapewnić możliwość regulacji ciśnienia w amortyzatorze. Pompka powinna być dobrana z uwzględnieniem ciśnienia, jakiego wymaga amortyzator oraz indywidualnych potrzeb rowerzysty.