Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Posiadacze rowerów od zawsze mierzą się z problemem pompowania opon. Zarówno przygotowując się do wyjazdu, jak również w trasie, często zachodzi potrzeba napompowania opony. Sprawdzonym rozwiązaniem jest pompka ręczna. Za jej pomocą można napompować oponę w każdych warunkach. 

Pompki ręczne

Dlaczego ważne jest prawidłowe napompowanie opony?

Od prawidłowego napompowania opony zależy nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo. Źle napompowana opona traci przyczepność, może być też bardziej podatna na przebicie. Przyjmuje się, że do jazdy po szosie opona powinna być nieco bardziej napompowania niż do jazdy w terenie. Prawidłowe ciśnienie zależy również od szerokości opony. Im opona jest większa, tym niższe może być w niej ciśnienie. Nie należy jednak eksperymentować z doborem ciśnienia. Informacje o tym do jakiego ciśnienia powinna być nabita opona są napisane z jej opony.

Pompka ręczna z manometrem – bajer czy przydatne narzędzie?

Wskazania podane na oponie co do jej napompowania, dają pewien zakres tolerancji. Wielu rowerzystów próbuje wyczuć napompowanie opony dociskając ją kciukiem. Według tej szkoły dociskanie opony powinno powodować wgięcie na milimetr. Niestety taka praktyka rodzi niebezpieczeństwo przepompowania opony. Poza tym użytkownicy rowerów często chcą napompować oponę do konkretnego ciśnienia. Właśnie w takich sytuacjach swoje zastosowanie mają pompki ręczne z manometrem.

Jakie są rodzaje pompek ręcznych?

Na rynku dostępnych jest wiele pompek ręcznych. W zależności od zastosowania, rowerzyści mogą wybierać pomiędzy mniej lub bardziej złożonymi rozwiązaniami. Do podstawowych różnic należą:

  • Moc pompowania
  • Wymiary pompki
  • Budowa pompki

Najczęściej pompka ręczna do roweru budowana jest w ten sposób, żeby zmaksymalizować jej moc przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości. 

1. Moc pompowania

Mówi o tym do jakiego ciśnienia może napompować oponę pompka. Najbardziej wymagające pod tym względem są rowery szosowe. Do pompowania takiego roweru odpowiednia będzie pompka ręczna o mocy pompowania przynajmniej 120 PSI 

2. Wymiary pompki

Dawniej pompka ręczna do roweru była duża i nieporęczna. Coraz nowocześniejsza technologia pozwala jednak zmniejszyć jej rozmiary. Modele przeznaczone do awaryjnego pompowania w drodze mogą mieć długość już od 140 mm. Dostępne są również pompki o średniej długości ok 200 mm. Długie pompki od 230 mm dedykowane są dla wymagających rowerzystów, którzy chcą mieć zawsze odpowiednie ciśnienie w oponie. 

3. Budowa pompki

Najprostsze pompki bez wężyka dają co prawda możliwość napompowania opony. Trzeba jednak liczyć się z pewną niewygodą i dłuższym pompowaniem. Pompki rowerowe z wężykiem dają możliwość łatwej zmiany wentyla oraz szybszego napompowania opony.

Pompka ręczna  na co dzień – dlaczego jest potrzebna?

Skoro opony zostały już napompowane, zachodzi pytanie po co w domu pompka ręczna? Niestety, nawet w nieużytkowanym rowerze powietrze ucieka. Niekiedy mogą to być nawet dwa bary na tydzień. Dlatego rower należy systematycznie dopompowywać. Posiadanie dobrej pompki ręcznej pozwoli dopompować oponę w każdej chwili.

Jakie pompki ręczne pozwalają na sprawne napompowanie koła?

Kupując pompkę ręczną, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów budowy. W zależności od tego jak intensywnie wykorzystywany jest rower i jakiej precyzji wymaga napompowanie opony. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na staranność wykonania pompki. Tanie modele mogą przepuszczać powietrze, przez co pompowanie będzie mniej efektywne. Pompka ręczna do roweru wykonana dokładnie i z solidnych materiałów, będzie służyła przez długie lata.

Materiał wykonania pompki ręcznej – dlaczego jest taki ważny?

O ile materiał, z którego wykonana jest rękojeść ma znaczenie głównie estetyczne, to budowa tłoka i korpusu ma już większe znaczenie. Podczas pompowania zachodzi tarcie, które powoduje nagrzewanie się pompki. Plastikowy tłok będzie wykazywał  skłonności do rozszerzania podczas tarcia. Będzie to powodowało coraz trudniejsze pompowanie. Inaczej ma się sprawa w przypadku pompek wykonanych z aluminium. Metal wykazuje o wiele mniejszą skłonność do nagrzewania się.  Dzięki temu aluminiowe pompki ręczne powodują mniej oporów.

Dla kogo pompka ręczna będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Pompki ręczne zadowolą tych użytkowników rowerów, którzy cenią  sobie niezależność. Podczas długiej drogi w terenie wielokrotnie zachodzi potrzeba napompowania lub dopompowania opony. Często dzieje się to z dala od miast. Rowerzyści, którzy ceniącą sobie niezależność i samowystarczalność, docenią zalety klasycznej pompki ręcznej.

W zależności od posiadanego roweru oraz indywidualnych potrzeb, cykliści mogą wybierać pomiędzy różnymi pompkami, które różnią się pod względem wielkości, budowy oraz mocy pompowania. Pompka jest jednym z ważniejszych akcesoriów rowerowych, dlatego warto jest wybrać ją starannie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl