Opcje przeglądania

Niejednokrotnie jeżdżąc rowerem dalekie dystanse zachodzi potrzeba napompowania koła. W terenie nie zawsze można liczyć na kompresor przy stacji paliw. Można posługiwać się tradycyjną pompką, ale to wiąże się z długim czasem pompowania. Pompka co2 jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród rowerzystów, którym zależy na czasie.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Czym jest pompka co2

To coraz popularniejszy rodzaj pompki do rowerów. Najważniejszymi elementami pompki co2 są nabój oraz adapter do nałożenia na wentyl. W naboju znajduje się sprężony dwutlenek węgla. Po połączeniu z adapterem można szybko i bez wysiłku napompować nim oponę.

Do czego służy pompka co2?

Zadaniem pompki co2 jest bardzo szybkie napompowanie opony. Jest to szczególnie przydatne podczas wszelkiego rodzaju wyścigów. Pompka na naboje co2 pozwala też na napompowanie opony bez wysiłku fizycznego. 

Testy wykazują, że pompka co2 wyposażone w najmniejsze naboje pozwala błyskawicznie napompować oponę 29 cm do ciśnienia 1 bara. Odpowiednio węższe opony mogą być pompowane do wyższych ciśnień. W przypadku chęci pompowania szerokiej opony za pomocą pompki na naboje co2, wystarczy zaopatrzyć się w większe naboje. Można też zaopatrzyć się w pompkę co2 z funkcjami pompki ręcznej, która pozwoli dopompować oponę po wstępnym napompowaniu za pomocą naboju.

Dla kogo pompka co2 będzie dobrym rozwiązaniem??

Pompka co2 spełni oczekiwania tych cyklistów, którym zależy na napompowaniu koła szybko i wysokim ciśnieniem. Z posiadania pompki na naboje co2 zadowolone będą również osoby, które nie chcą używać zbyt wiele siły podczas długotrwałego pompowania. Do ważniejszych zalet pompki co2 należą jej niewielkie rozmiary przy jednocześnie dużej wydajności pompowania. 

Rodzaje pompek co2

Pompki mogą mieć bardziej lub mniej złożone konstrukcje. Wszystko w zależności od tego jakie jest jej zadanie. 

Najprostsze konstrukcje zawierają niewielki nabój i przystawkę. Zajmują więc naprawdę niewiele miejsca, które można przeznaczyć na prowiant lub wodę. 

Są również pompki na większe naboje. Mogą one z powodzeniem napełnić oponę szosową do bardzo wysokiego ciśnienia. Lub też pozwolić na napompowanie odpowiednim ciśnieniem szerokiej opony terenowej.

Wiele pompek co2 posiada dodatkowo funkcje pompki tradycyjnej. Jest to awaryjne rozwiązanie w razie gdyby w trasie zabrakło naboi. 

Pompki na naboje co2 różnią się pod względem wielkości. Najmniejsze pompki są rozwiązaniem awaryjnym. Pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce, dając możliwość doraźnego dopompowania koła. Zadowolą rekreacyjnych rowerzystów, którzy chcą mieć proste awaryjne rozwiązanie na krótkie wycieczki. 

Większe naboje, dają pewność szybkiego napompowania koła wysokim ciśnieniem. Można więc z powodzeniem używać ich podczas długich rajdów, wielodniowych wycieczek czy wyścigów.

Jak korzystać z pompki co2?

Pompowanie koła za pomocą naboju co2 jest bardzo proste i składa się z kilku etapów:

  • Wkręcenie naboju do pompki (adaptera). W niektórych modelach należy pamiętać o przykręceni naboju do adaptera za pomocą specjalnego pokrętła
  • Poluzowanie wentyla i nakręcenie pompki
  • Wyzwolenie gazu za pomocą pokrętła lub przycisku
  • Ponowne zakręcenie pokrętła
  • Oczywiście różne modele pompek co2 mają różną konstrukcję, dlatego ważne jest aby dobrze zapoznać się z instrukcją obsługi.

Pompka co2 – o czym należy pamiętać podczas korzystania?

Po wyzwoleniu dwutlenku węgla uwalnia się on cały, bez możliwości ponownego zamknięcia naboju. Dlatego jeden nabój co2 wystarcza do napompowania jednej opony. Prosta pompka na naboje co2 działa wyłącznie z wykorzystaniem naboju. Chcąc korzystać z pompki co2 należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość naboi.  

Zabieranie wielu naboi nie jest to koniecznie w przypadku posiadania pompki z możliwością pompowania ręcznego. Warto jednak pamiętać, że pompowanie ręczne trwa o wiele dłużej. O zabraniu wielu naboi należy  pamiętać jeśli decydujemy się na najprostsze rozwiązanie, lub też jeżeli naprawdę zależny nam na czasie pompowania.

Zimny CO2 – uwaga na palce!

Po przebiciu naboju w celu napompowania koła, uwalnia się dwutlenek węgla. Tak, jak w gaśnicach pianowych, tutaj także dochodzi do gwałtownego schłodzenia. Warto pamiętać, żeby naboju co2 nie dotykać gołą dłonią. W sklepach można nabyć specjalne osłonki na nabój. Wielokrotnie takie osłonki można nabyć razem z nabojami.

Czym kierować się podczas zakupu?

Kupując pompkę co2 należy mieć na uwadze sposób w jaki rowerzysta korzysta z roweru. Małe pompki oraz małe naboje zadowolą osoby, które nie jeżdżą  długich dystansów, ale chcą mieć zabezpieczenie w razie potrzeby napompowania koła. Jeżeli jednak rower używany jest bardziej wyczynowo lub też na długich dystansach, korzystniejsza będzie pompka na naboje co2 z funkcjami ręcznej pompki. 

Podsumowanie

Z zakupu pompki co2 zadowoleni będą ci użytkownicy rowerów, którym zależy na czasie pompowania lub też nie chcą używać dużej siły fizycznej. Pompki różnią się pod względem budowy. Najmniejsza z nich mieści się w kieszeni, są jednak większe pompki na naboje co2, które łączą w sobie możliwość użycia naboju co2 z funkcjami tradycyjnej pompki. Poziom napompowania opony zależy od wielkości użytego naboju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl